Odpowiednie nawadnianie organizmu jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dzięki wodzie wiele procesów w ciele ludzkim może płynnie się odbywać. Odwodnienie organizmu może przynieść trwałe i niekorzystne skutki dla zdrowia i życia zarówno w lecie, jak i w okresie zimowym. Dlaczego warto się nawadniać nawet zimą?

 

Dlaczego przyjmowanie wody jest tak ważne?

Organizm musi być właściwie nawodniony, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Z tego powodu warto utrzymywać poziom płynów na stałym poziomie. Woda stanowi także bardzo ważny składnik każdej komórki w organizmie, przez co jej poziom istotnie wpływa na działanie takich organów jak mózg, żołądek czy serce.

 

Dzięki wodzie minerały będą w stanie dotrzeć do komórek, a także bez zakłóceń będzie mógł odbywać się proces oczyszczania ciała z toksyn. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, woda obniża temperaturę ciała, a gdy jest zimno, działa wręcz odwrotnie, w charakterze izolatora od chłodu. Odpowiada więc za utrzymanie stałej temperatury ciała.

 

W zimie często dochodzi do przegrzania pomieszczeń, wskutek czego ciało zachowuje się w sposób podobny tego, gdy wystawione jest na upalne działanie słońca i powoduje znaczną utratę wody. Temperatura powyżej 22°C wysusza powietrze, przez co organizm traci jeszcze więcej wody, z kolei temperatura niska minimalizuje odczuwane uczucie pragnienia, dając złudne poczucie bycia odpowiednio nawodnionym. Co więcej, u niektórych osób w chłodniejsze miesiące może dojść do sytuacji częstszego oddawania moczu, co także sprzyja ogólnemu odwodnieniu.

 

Jak nawadniać organizm w zimie?

Aby łatwo i skutecznie nawodnić cały organizm, warto pić czystą wodę poprzez branie niedużych łyków. Ilość wody, którą należy spożyć w ciągu dnia, zależna jest w pewnym stopniu od indywidualnych czynników i preferencji, przyjmuje się jednak, że zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody na dzień.

 

Żeby organizm mógł zostać prawidłowo nawodniony, konieczne staje się rozłożenie przyjmowania wody w czasie. Wypijając za dużo płynów w krótkim czasie, można spowodować chwilowe przeciążenie nerek. Co więcej, woda ta zostanie bardzo prędko wydalona z organizmu i na niewiele się przyda. Z tego powodu wodę warto pić regularnie w niewielkich ilościach, niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury. Oczywiście, w upalne dni lub podczas wysiłku fizycznego warto przyjmować jej więcej, jednak nie powinno się o niej zapominać w dni zimniejsze.

 

Odwodnienie organizmu – objawy

Zbyt rzadkie picie wody w połączeniu na przykład z intensywnym wysiłkiem fizycznym może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Konsekwencje nie należą do przyjemnych, przez co należy unikać tego stanu, jak tylko się da.

 

W niektórych przypadkach można zauważyć odwodnienie gołym okiem, po wyglądzie danej osoby. Odwodniony człowiek charakteryzuje się zimną i suchą skórą, a także suchymi ustami i oczami, które w poważniejszych wypadkach mogą stać się zapadnięte. Innymi objawami jest intensywne uczucie pragnienia, ból głowy, przemęczenie czy rzadkie oddawanie moczu. Poważne odwodnienie sygnalizować mogą zawroty głowy, podwyższone tętno, a nawet trudności ze złapaniem powietrza i omdlenia. Więcej informacji znajdziesz na blogu.