Grzyby powodujące mączniaka prawdziwego i rzekomego mogą z czasem wytworzyć odporność na środki ochrony roślin.

Z tego powodu eksperci zdecydowanie zalecają naprzemienne stosowanie dwóch fungicydów o różnych mechanizmach działania (kody FRAC) co 10 dni, aby temu zapobiec.

Zwiększy to szanse na opanowanie mączniaka i zapobiegnie przenoszeniu się infekcji na inne rośliny.Co powoduje infekcje grzybicze roślin?

Mączniak rzekomy kapustnych nie jest trudny do wyleczenia

Jeśli zdecydujesz się na tę drogę leczenia, zastosuj fungicydy przy pierwszych oznakach infekcji i zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na etykiecie. Należy pamiętać, że niektóre fungicydy chemiczne mogą wpływać na owady zapylające, więc jeśli to możliwe, należy zaplanować aplikację w odpowiednich i bezpiecznych warunkach. Rośliny, które są osłabione z powodu nieodpowiedniej lub niewłaściwej pielęgnacji, takiej jak brak składników odżywczych lub nadmierne podlewanie, będą bardziej podatne na infekcje. Przetestuj swoją glebę przed sadzeniem, aby uzyskać dobry obraz równowagi składników odżywczych przed zastosowaniem jakiegokolwiek nawozu lub innych odżywek. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest dużo bujnych, zielonych liści, które sprawią, że rośliny będą bardziej podatne na mączniaka prawdziwego lub rzekomego.Istnieją różnorodne kroki, które możesz podjąć, aby ograniczyć podatność swoich roślin na występowanie mączniaka prawdziwego lub rzekomego. Należą do nich dobre praktyki ogrodnicze, takie jak zapewnienie odpowiednich odstępów między roślinami, przycinanie zbędnych liści w celu umożliwienia przepływu powietrza, nawadnianie u podstawy roślin zamiast na liściach oraz sadzenie odpornych na infekcje grzybicze odmian. Upewnij się, że sadzisz rośliny w pełnym słońcu i rozstaw je na tyle daleko, aby się nie przerastały. Utrzymuj również obszar wokół roślin wolny od chwastów i resztek ogrodowych.Niestety, przy sprzyjających warunkach nawet odporne rośliny mogą zarazić się infekcją, taką jak mączniak rzekomy kapustnych. Rośliny dojrzałe, porażone później w sezonie, są łatwiejsze w leczeniu.