Ludzkie oczy odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ umożliwiają widzenie otoczenia.

Można śmiało stwierdzić, że bez prawidłowego wzroku, niemożliwe jest normalne codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że zaleca się przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych oraz udawanie się do lekarzy specjalistów w przypadku pojawienia się jakichś wad albo różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości. Do grona dość powszechnych problemów ze wzrokiem, można zaliczyć między innymi astygmatyzm oraz starczowzroczność.

Co warto wiedzieć o astygmatyzmie i starczowzroczności?

Podstawowe informacje o astygmatyzmie i starczowzroczności

Astygmatyzm to wada wzroku, która wiąże się z rogówką, a konkretniej z jej nieprawidłowym kształtem. W przypadku takiego schorzenia przednia część oka przyjmuje bardziej kształt piłki do rugby niż normalnej kuli. Korygowanie tej wady polega na wykorzystywaniu specjalnych szkieł typu cylindrycznego. Jeśli jednak mamy do czynienia z astygmatyzmem nieregularnym, wówczas korekcja przy pomocy okularów jest niemożliwa. Zwykle przyczyną takiego nieregularnego problemu jest stożek rogówki albo blizna pozapalna.

Innym problemem jest starczowzroczność. Jest to wada dotykająca głównie osoby po 40 roku życia. Jednym z bardziej powszechnych objawów związanych z tym schorzeniem jest problem z czytaniem drobnego druku. Rozwiązaniem tego problemu jest dopasowanie odpowiednich okularów do czytania, okularów progresywnych, wieloogniskowych soczewek kontaktowych, a w ostateczności wykonuje się odpowiednio dostosowaną laserową korekcję wzroku.

Na terenie Warszawy i wielu innych miast działa spore grono specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem wspomnianych wyżej schorzeń. Wpisując w Internecie hasło okulista warszawa wola można znaleźć wiele serwisów z ogłoszeniami oraz oficjalnych stron prowadzonych przez profesjonalne gabinety i centra okulistyczne działające w Warszawie na Woli. Podobnie można szukać specjalistów w innych miejscach. Jest to niezwykle sprawny i bardzo komfortowy sposób poszukiwań lekarzy działających prywatnie oraz na kasę chorych.