Każdy ekspres do kawy wymaga czyszczenia, jednym z problemów może być twarda woda, która będzie pozostawiała kamień, w przewodach znajdą się także różnego rodzaju osady.

Należy czyścić ekspres regularnie, dzięki czemu pozbędziemy się kamienia, bakterii, dzięki czemu nasza kawa będzie lepiej smakowała. Usunięcie kamienia z takich elementów jak grzałka, przyczyni się także do szybkiego podgrzewania wody, przez to ekspres zużyje mniejszą ilość energii elektrycznej.

Jak pozbyć się osadów i kamienia z ekspresu?

Jak prawidłowo używać odkamieniacza?

Nowoczesne, automatyczne ekspresy do kawy posiadają program czyszczenia, dzięki czemu możemy roztwór wody oraz odkamieniacza przepuścić przez wszystkie elementy. W tym przypadku możemy nabyć rekomendowany przez producenta ekspresu odkamieniacz, może być to odkamieniacz w formie tabletek lub też płynu. Najczęściej możemy zakupić płyn w pojemnikach od 300 do 500 ml, producenci najczęściej zalecają wykorzystanie około 100 ml w jednym procesie odkamieniania, lub też możemy wykorzystać jedną tabletkę. Odkamieniacz należy zmieszać z wodą i wlać do pojemnika.

Ekspres pobierze wodę wraz z odkamieniaczem, przeprowadzi proces czyszczenia, który możemy w razie potrzeby powtórzyć. Po odkamienianiu należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu ekspresu, możemy wlać wody do pojemnika, przepuścić ją kilka razy przez ekspres, aby pozbyć się resztek odkamieniacza. Dostępne są także specjalne małe szczotki, które posłużą nam do czyszczenia rurek, w tym przypadku warto także zwrócić uwagę na odpowiednie wyczyszczenie spieniacza, w którym mogłyby zbierać się bakterie. Częstotliwość odkamieniania będzie zależała od użytkowania ekspresu, jakości wody w naszym kranie.

Jeżeli chcemy, aby nasz ekspres do kawy był sprawny przez wiele lat, powinniśmy wybierać wysokiej jakości płyny oraz tabletki odkamieniające. Dobrym przykładem może być Odkamieniacz w tabletkach jura, tabletki są najskuteczniejszym sposobem usuwania kamienia z ekspresu. Dzięki temu sprzęt działa dłużej, możemy wybrać różne opakowania, dostępne są także tabletki do dwufazowego czyszczenia, które posiadają bardzo skuteczne składniki. Dostępne są w sprzedaży także odkamieniacze przyjazne środowisku, biodegradowalne, produkowane częściowo z materiałów organicznych.