Chociaż alergie nie mogą bezpośrednio powodować egzemy, z pewnością mogą zaostrzyć jej objawy. Typowe alergie pokarmowe u osób cierpiących na egzemę obejmują soję, mleko i jaja.

Typowe alergeny środowiskowe obejmują roztocza, pyłki, trawę i pleśń. Z pewnością osoby cierpiące na egzemę powinny unikać znanych alergenów w jak największym stopniu, ale nie należy oczekiwać, że usunięcie alergenu będzie lekarstwem na wszystko. Przyczyny atopowego zapalenia skóry są złożone i często trudne lub niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie niektórych ze środowiska. Drapanie może prowadzić do powstania infekcji, szczególnie jeśli twoje ręce nie są czyste. Przycinaj paznokcie i czyść je regularnie. Ponieważ egzema często pojawia się również na dłoniach, mycie rąk może być niewygodne i możesz nie mieć ochoty robić tego regularnie, ale ważne jest, aby to robić. Należy również pamiętać o unikaniu wysuszających i perfumowanych mydeł, a po umyciu nałożyć maść, aby nie podrażniać skóry. Twoja skóra musi być wilgotna, aby zapewnić, że uszczelniasz ją wilgocią, która zmiękczy skórę. Osusz się po kąpieli lub prysznicu i od razu nałóż środek zmiękczający i nawilżający skórę, w ten sposób ciało wchłonie najwięcej substancji odżywczych z kosmetyku.

Możesz również zminimalizować swędzenie i drapanie dzięki emolientom i lekom przeciwhistaminowym.

Stosuj kremy, balsamy, maści oraz olejki pielęgnacyjne regularnie, aby nawilżyć skórę, co najmniej trzy razy dziennie lub według zaleceń producenta. Unikaj substancji zapachowych oraz konserwantów, ogólnie im mniej składników zawiera kosmetyk przeznaczony do skóry atopowej, tym jest lepszy i bezpieczniejszy, sprawdź na stronie https://novaclear.eu/twarz/skora-atopowa/. Tradycyjne mydła i szampony wysuszają skórę, dlatego najlepiej unikać produktów, które zawierają takie substancje drażniące i pogarszają problemy ze skórą. Unikaj szamponów i odżywek z dodatkami zapachowymi i substancjami, które mogą podrażniać skórę. Unikaj długich, gorących kąpieli lub pryszniców, ponieważ wysuszają skórę, zamiast tego używaj letniej wody i skróć czas kąpieli i natychmiast zastosuj kosmetyk nawilżający.