Turbosprężarka to wielkie osiągnięcie inżynieryjne, które zwiększa moc i wydajność silnika samochodu. Jednak turbosprężarki są częściami podlegającymi zużyciu i z czasem ulegają usterkom i awariom.

Jeśli utrzymujesz samochód w dobrym stanie i dokonujesz terminowej wymiany oleju, Twoja turbosprężarka może wytrzymać wiele lat użytkowania bez problemów. Jeśli kiedykolwiek zauważysz problem z turbosprężarką, sprawdź ją przy pierwszej możliwej okazji w profesjonalnym warsztacie, aby uniknąć dalszych uszkodzeń samochodu i poniesienia dużych kosztów wymiany.

Turbosprężarka składa się zasadniczo z dwóch podstawowych elementów: sprężarki z przodu i turbiny z tyłu. Czasami ciała obce, takie jak cząsteczki kurzu, brud, liście i małe kamienie, mogą dostać się do turbosprężarki przez wlot sprężarki lub wlot turbiny.

Ciałem obcym jest po prostu każdy przedmiot, który dostaje się do turbosprężarki przez wlot powietrza lub wylot powietrza. Gdy obcy przedmiot dostanie się do turbosprężarki, wpłynie to na jej działanie.

Jeśli ciało obce dostanie się do obudowy sprężarki, często pochodzi z filtra powietrza. W przeciwieństwie do tego, jeśli obcy przedmiot powoduje uszkodzenie turbiny, problem zwykle pochodzi z samego silnika. Sprawność turbosprężarki zmniejszy się, jeśli ciała obce zaczną uszkadzać koła sprężarki lub łopatki turbiny. Aby temu zapobiec, filtr powietrza powinien być regularnie serwisowany i wymieniany. Powinieneś również sprawdzić turbo w profesjonalnym warsztacie samochodowym pod kątem zanieczyszczeń i uszkodzeń. Jeśli uszczelki między sprężarką a silnikiem zostaną zużyte lub pęknięte, olej wycieknie do układu wydechowego. W rezultacie turbosprężarka musi pracować ciężej, aby zwiększyć ciśnienie powietrza. Ostatecznie zmniejszy to wydajność i doładowanie, ale regeneracja turbo może skutecznie takim problemom zaradzić. Nigdy nie używaj turbosprężarki z uszkodzonymi łopatkami, ponieważ wpłynie to na wyważenie wirnika, co może wpłynąć na żywotność turbodoładowania. Regeneracja turbosprężarki nadal boryka się z wieloma wyzwaniami, ale to od rynku motoryzacyjnego zależy, czy wykorzysta każdą okazję i utrzyma standardy jakości oferowanych usług.