Zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry nie zawsze wystarczą, aby utrzymać skórę w najlepszym stanie i zdrowiu.

Czasami do uzyskania zdrowej i pięknej skóry potrzebna jest wiedza specjalistów od pielęgnacji skóry. Dermatolodzy i estetycy zapewniają zarówno wiedzę o pielęgnacji skóry, jak i specjalistyczne zabiegi poprawiające wygląd skóry. Lekarze dermatolodzy są ekspertami w dziedzinie medycyny i chirurgii, zajmującymi się zdrowiem i pięknem skóry, włosów i paznokci. Dermatolodzy zazwyczaj praktykują w gabinetach lekarskich lub uzdrowiskach oraz gabinetach medycyny estetycznej, salonach kosmetycznych i w obiektach spa. Dermatolodzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń, chorób i nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu skóry, takich jak trądzik, nowotwory skóry, trądzik różowaty, łuszczyca, infekcje skóry w wyniku wirusów, jak opryszczka, oraz pieprzyki. Dermatolog przepisuje również leki i inne środki farmaceutyczne dostępne na receptę, stosowane do leczenia i pielęgnacji skóry. Kiedy należy umówić się na wizytę do dermatologa

Przeprowadza również w gabinecie zabiegi kosmetyczne i operacje nieprawidłowości skórnych, jak usuwanie znamion i pieprzyków, laserowa terapia skóry, iniekcja wypełniaczy, botoks i kwas hialuronowy, peelingi chemiczne, leczenie żylaków i pajączków, mezoterapia, mikrodermabrazja igłowa, usuwanie blizn po trądziku, leczenie czerniaka i innych chorób skóry.

Każdy powinien co roku odwiedzać dermatologa w celu wczesnego wykrycia i leczenia chorób skóry, szczególnie raka skóry, nawet jeśli nie masz żadnych aktualnych problemów ze skórą. Umów się na wizytę jak najszybciej, jeśli zauważysz nowe lub zmieniające się uszkodzenia, pieprzyki czy znamiona. Warto również poradzić się lekarza, jeśli masz wysypkę, która jest bolesna, zaogniona lub rozprzestrzenia się, ponieważ dermatolog Kraków znajdzie przyczynę takiego stanu. Konieczna jest konsultacja z dermatologiem, kiedy masz ciężki przebieg trądziku, który nie ustępuje po kilku miesiącach leczenia, raka skóry, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty lub infekcje skóry. Przed zaplanowaniem zabiegu, takiego jak mikrodermabrazja, upewnij się, że jest on odpowiedni i bezpieczny dla twojej skóry.