Jednym z głównych celów programu ćwiczeń fizjoterapeutycznych i sesji rehabilitacji jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego, a także pomoc w odzyskaniu pełnej sprawności pacjenta.

Po osiągnięciu tego, program ćwiczeń może skupić się na odbudowie i odzyskaniu siły i mobilności mięśni. Aktywność terapeutyczna może również pomóc w korygowaniu wad postawy, wywoływaniu odprężenia i poprawie ogólnego poziomu sprawności organizmu po chorobie, operacji czy urazach. Dlatego często oprócz operacji lub w niektórych przypadkach zamiast operacji zaleca się wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Takie ćwiczenia, wykonane we właściwy sposób z fizjoterapeutą, mogą przynieść niezwykłe korzyści. Dobry fizjoterapeuta będzie w stanie dokładnie ocenić stan pacjenta i przepisać odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne dla jego specyficznych warunków i potrzeb. Rehabilitacja pomaga odzyskać sprawność po chorobie, kontuzji czy operacji

Zdecydowana większość ćwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutę będzie bardzo ważna dla powodzenia rehabilitacji, dlatego upewnij się, że masz czas na pilne wykonanie zalecanych ćwiczeń.

Ucząc się i wykonując niewielkie ćwiczenia rehabilitacyjne, można złagodzić wpływ zaburzeń neurologicznych na mięśnie i ruch i uczynić je łatwiejszymi do opanowania. Często po poważnym urazie, chorobie lub skomplikowanej operacji pacjentom może być trudno wrócić na pełni sił i sprawności. Mobilność może być ograniczona, a proste czynności, takie jak pisanie, jedzenie lub utrzymanie równowagi ciała, mogą okazać się wyzwaniem. Wtedy przydaje się fizjoterapia. Jedną z mniej oczywistych zalet fizjoterapii jest to, że pomaga ona w radzeniu sobie z wieloma problemami zdrowotnymi związanymi z wiekiem, w tym bólami stawów, zapaleniem stawów, choroba Parkinsona i osteoporozą, a przeczytać o tym możesz na tej stronie https://dydaktykamedycynakonferencje.pl/choroba-parkinsona-wazna-rehabilitacja/. Rehabilitacja jest bezpieczniejszym i bardziej konserwatywnym podejściem dla starszych pacjentów, ponieważ daje im mniej traumatyczną alternatywę niż poddanie się operacji wymiany stawów. Fizjoterapeuta uczy ćwiczeń równoważących, a także pomaga wzmocnić mięśnie. Poprawia to równowagę i zapobiega upadkom.