Edukacyjne maty do zabaw są prawdopodobnie najbardziej wszechstronnymi produktami dla niemowląt i dzieci.

Nie tylko można ich używać na wiele różnych sposobów, ale także niosą ze sobą kilka ważnych korzyści rozwojowych. Ogólnie jest to miękka mata z jednym lub dwoma łukami podtrzymującymi zabawki wiszące nad głową malucha. Niektóre mają oświetlenie, muzykę, bezpieczne dla dzieci lusterka, zabawki aktywowane kopnięciem, poduszki i różne teksturowane materiały, podczas gdy inne zapewniają dziecku prostą i bezpieczną przestrzeń do leżenia, patrzenia i zabawy. Mogą być one używane od dnia narodzin niemowlęcia aż do okresu raczkowania, a niektóre dzieci lubią z nich korzystać nawet poza tym etapem. Maty dla niemowląt ułatwiają rozwój zrozumienia przyczyny i skutku, dostarczając wiszące zabawki, a nawet zabawki uruchamiane kopnięciem lub pociągnięciem, które reagują na ich działania, zachęcając je do ciągłej interakcji z nimi. Niemowlęta rodzą się prawie niedowidzące, co oznacza, że odległe obiekty są dla nich zamazane. Najwyraźniej postrzegają przedmioty, gdy znajdują się w odległości około 20-30 centymetrów od twarzy, a maty edukacyjne dla niemowląt są idealnie skonfigurowane, aby dostosować się do rozwijających się umiejętności percepcji wzrokowej u noworodka i mają zabawki i akcesoria zawieszone w odpowiedniej odległości.

Wielu producentów zabawek dla dzieci bierze to pod uwagę, oferując maty i wiszące zabawki o jaskrawych kontrastowych kolorach. Rozwój motoryczny może być najbardziej oczywistą korzyścią podczas zabaw na macie dla niemowląt.

Oczywiście mata edukacyjna do zabawy dla dzieci zachęca także do poruszania się oraz używania i rozwijania mięśni ramion, nóg, brzucha, pleców i szyi. Stymulacja sensoryczna jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych sposobów interakcji i zabawy z dziećmi podczas ich pierwszego roku życia. Maty edukacyjne do zabawy dla niemowląt często mają różnorodne tekstury, dźwięki i kolory, aby stymulować zmysły dzieci podczas korzystania z nich.