Trądzik, sucha lub przetłuszczająca się cera, sztywne i łamliwe włosy – czy wiesz, że w każdym z tych przypadków świetnie radzi sobie zmiękczona woda filtrowana? Od dziś z dzbanka filtrującego korzystaj także w łazience i ciesz się korzyściami jakie daje miękka woda przy pielęgnacji twarzy i włosów. 

Zmagasz się z problemami z cerą, Twoje włosy łatwo się łamią, plączą i są matowe? Wypróbowałaś już wszystkich środków, by poprawić ich wygląd, ale oprócz wydanych pieniędzy nie dostrzegasz różnicy? Czasem najskuteczniejsze są najprostsze sposoby, te dostępne na wyciągnięcie ręki. Takim właśnie jest korzystanie z filtrowanej wody do higieny osobistej. 

Twarda woda a trądzik. Twarda woda a suche i zniszczone włosy 

W przypadku cery i włosów sprawa jest prosta. Twarda woda, czyli taka, która zawiera dużą ilość wapnia i magnezu, powoduje wysuszanie naskórka. To z kolei jest sygnałem dla organizmu, że powinien samodzielnie nawilżyć cerę. Zwiększa się więc produkcja łoju i w rezultacie pojawiają zmiany trądzikowe. Wskutek korzystania z twardej wody mogą także powstawać infekcje o podłożu bakteryjnym. Na dodatek, w twardej wodzie trudniej rozpuszczają się kosmetyki. W związku z tym nierozpuszczone związki powstałe z reakcji z mydłem mogą blokować pory w skórze, a co za tym idzie – także bakterie i łój. Stąd już krok do zakażeń i powstawania wyprysków. 

Z kolei w zdrowych włosach łuski przylegają do siebie jak dachówki. Pod wpływem twardej wody rozchylają się, a między nimi osadzają się minerały. W rezultacie łuski otwierają się, a włosy stają się szorstkie, sztywne i bardziej łamliwe. Tracą objętość, trudniej się rozczesują. Twarda woda może też wywoływać łupież i wzmożone wypadanie.

Miękka woda do pielęgnacji włosów i twarzy 

W miękkiej wodzie szampon lepiej się rozpuszcza i dzięki temu można stosować go w mniejszych ilościach. To pozytywnie wpływa na włosy i pozwala lepiej wykorzystać właściwości wynikające z jego składu. Ponadto, mniejszą ilość specyfików do pielęgnacji włosów lub skóry łatwiej jest spłukać. Miękka woda nie przyczynia się też do wysuszania skóry i nasilania egzemy. Włosy myte w miękkiej wodzie stają się delikatne w dotyku i mniej się puszą, a różnica dostrzegalna jest już po pierwszym myciu. 

Jak zmiękczyć wodę? 

Do zmiękczania wody idealnie nadają się filtry do wody. Usuwają one z wody kranowej nadmiar magnezu i wapnia. W łazience świetnie sprawdzają się dzbanki filtrujące. Mogą mieć różną pojemność i kolorystykę. Do wyboru są dzbanki dwu- lub czterolitrowe, m.in. w kolorze miętowym, makowym, stalowym oraz uniwersalnym białym. Umieszczona we wkładzie filtrującym warstwa z węgla aktywnego usuwa nie tylko jony wapnia i magnezu, ale także związki chloru, które mogą negatywnie wpływać na cerę. Więcej o rodzajach filtrów do wody przeczytasz na https://dafi.pl/blog/.