Konsumenci są coraz bardziej świadomi wpływu opakowań i produktów plastikowych jednorazowych na środowisko i domagają się alternatywnych rozwiązań o niskim wpływie na środowisko.

Ogromnym obszarem zainteresowania całego świata są słomki, co oznacza zastąpienie plastikowych słomek do picia słomkami papierowymi i innymi, bardziej ekologicznymi alternatywami. Produkcja słomek papierowych to zupełnie inny proces niż wytwarzanie słomek z tworzyw sztucznych. Zwykle skonstruowane są one z trzech warstw papieru, które są łączone za pomocą niewielkiej ilości kleju na bazie wody za pomocą maszyny do nawijania rdzenia lub klejów topliwych za pomocą maszyny z dyszami szczelinowymi do bardzo szybkich linii produkcyjnych. Wybór jakości papieru i kleju ma fundamentalny wpływ na wydajność słomki papierowej i wydajność produkcji oraz jakość wymaganą przez konsumentów. Zapewni to bezpieczne dla żywności rozwiązania, które utrzymują integralność słomki, podczas gdy konsument pije napój. Wodne kleje tworzą trwałe słomki papierowe, które wytrzymują nawet trzygodzinną odporność na działanie płynów.

Słomki plastikowe, jeśli trafią do środowiska naturalnego, nie rozłożą się nawet przez kilkaset lat i pozostaną jako śmieci zagrażające przyrodzie i człowiekowi.

Jedzenie tworzyw sztucznych jest nie tylko szkodliwe dla ryb i innych zwierząt, ale gdy ludzie jedzą takie mięso, mogą w rezultacie również spożywać mikroplastik. Podobnie jak słomki plastikowe, słomki papierowe są dostępne w papierowych opakowaniach pojedynczych lub bez opakowań. Jest to dobre rozwiązanie dla lokali gastronomicznych, aby zachować lepszą higienę. Wbrew pozorom słomki papierowe mogą oferować podobną cenę, wydajność i wygodę użytkowania jak słomki plastikowe. Trwałość słomek papierowych zależy oczywiście od producenta, jakości użytego papieru, kleju i środka uszczelniającego papier. Funkcjonalność papierowych słomek zostanie zmniejszona, im dłużej będą pozostawione w płynie. Podobnie jak słomki plastikowe, słomek papierowych nie należy używać z gorącymi płynami. Gorące płyny powodują, że słomka papierowa szybciej traci swój kształt i rozmięka.