Odpowiedni stan zdrowia i wygląd uzębienia jest bardzo ważny dla wielu osób.

Niestety zęby są narażone na wiele różnych standardowych i bardziej skomplikowanych schorzeń. Poza typowymi chorobami zębów należy uważać na możliwość ich skrzywienia. Posiadanie krzywego zgryzu i zębów ma negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Ponadto może to prowadzić do występowania zaburzeń wzrostu i rozwoju uzębienia, a także do rozwijania się wielu poważnych schorzeń. Nic więc dziwnego, że obecnie można zauważyć duże zapotrzebowanie na liczne metody leczenia krzywizny zębów.

Typy metod leczenia krzywizny zębów

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Ortodoncja to dziedzina medycyny skupiająca się na leczeniu krzywego uzębienia. Wyspecjalizowani lekarze ortodonci przeprowadzają badania oraz robią wyciski gipsowe lub obrazują zgryz nowoczesnymi metodami trójwymiarowymi. Na podstawie takich działań tworzone są następnie aparaty dopasowane do konkretnego pacjenta i jego schorzenia. Bardzo ważną grupę stanowią aparaty stałe, które mocuje się na zębach na stałe. Posiadają one układ specjalnych zamków i elementów, które są regulowane przez lekarza. Rozwiązania tego typu pozwalają na likwidację wielu problemów z krzywymi zębami.

Drugą popularną metodą jest stosowanie aparatów ruchomych, czyli takich, które pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować. Zwykle zaleca się noszenie takich aparatów przez całą noc oraz w ciągu dnia w domu. Są one zdejmowane na czas nauki w szkole, itp. Aparaty takie są regulowane przez lekarzy, ale często mogą to robić sami pacjenci. W tym przypadku skuteczność leczenia i korygowania wady uzębienia jest uzależniona od systematyczności osoby, która ma obowiązek noszenia takiego aparatu.

Specjalną grupę metod walki z krzywizną zębów stanowią aparaty niewidoczne. Godne uwagi są między innymi specjalne rozwiązania, takie jak aparat lingwalny. Chodzi tutaj o aparaty, które nakłada się po wewnętrznej stronie zębów. Działają one podobnie do aparatów stałych i oferują wysoki poziom skuteczności leczenia. Dzięki ich umiejscowieniu po stronie językowej, aparaty takie są praktycznie niewidoczne, a to z kolei wpływa korzystnie na estetykę uśmiechu i wyglądu zębów na czas leczenia.