Planując zakup samochodu elektrycznego powinniśmy pamiętać o konieczności ładowania baterii, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie urządzenia, które możemy umieścić przy garażu, na elewacji budynku.

Dzięki temu będziemy mogli szybko naładować nasze auto elektryczne w pobliżu domu. Dostępnych oczywiście jest także wiele stacji do ładowania przy trasach, w miastach. Z obecnie możemy znaleźć stacje ładowania pojazdów elektrycznych w wielu miejscach, dzięki czemu jazda jest wygodniejsza, możemy łatwo pokonywać nawet długie trasy.

W jaki sposób ładuje się samochody elektryczne?

Przydomowe systemy ładowania pojazdów elektrycznych wallbox

Auto elektryczne możemy ładować ze standardowego gniazdka, należy jednak pamiętać, iż znajduje się w nim prąd zmienny, natomiast do ładowania auta potrzebny będzie prąd stały. Dlatego stosuje się specjalne przetwornice, które mogą szybko zamienić prąd przemienny w prąd stały. Może być to specjalny kabel z urządzeniem sterującym, które posiada wyświetlacz, dzięki czemu wiemy, na jakim etapie ładowania jesteśmy w danym momencie. Czas ładowania pojazdu będzie zależał od tego, jaki rodzaj skrzynki wybierzemy, najdłużej trwa ładowanie za pomocą standardowego gniazdka domowego, natomiast warto wykorzystać nowoczesne wallboxy, które mogą naładować auto w dużo krótszym czasie. Mogą być to urządzenia podłączone do prądu trójfazowego, w tym przypadku może posiadać 22 kW, przy 32A. Za jego pomocą auto możemy naładować w ciągu dwóch lub trzech godzin.

Możemy wybrać różne opcje, jeżeli chodzi o systemy ładowania, może być to kabel lub też skrzynka naścienna, zwana wallbox. Oczywiście moc prądu w naszym domu jest ograniczona, dlatego stosuje się specjalne urządzenia, które mogą osiągać lepsze parametry. Jeżeli zastanawiamy się nad wyborem skrzynki, mamy zasadniczo do wyboru modele od 3,7 do 22 kW, ważną rolę odgrywa także rodzaje stacji ładującej oraz kabel. Wallbox wyposażony jest często w wyświetlacz, możemy zatem obserwować na bieżąco stan naładowania akumulatorów w naszym aucie elektrycznym. Niektóre systemy ładowania możemy zintegrować z systemem inteligentnego domu, zarządzać ładowaniem za pomocą telefonu komórkowego oraz tabletu.

W zależności od rodzaju akumulatorów i sposobu ładowania, powinniśmy wybrać odpowiedni wallbox cena będzie zależna od mocy, warto wybrać stacje ładujące, które pozwalają na szybkie naładowanie pojazdu. Zaletą przydomowej stacji ładującej jest łatwość instalacji, możemy elementy stacji zainstalować na elewacji naszego budynku w dowolnym miejscu.