Tynkowanie powierzchni budynków za pomocą urządzeń pneumatycznych nie można nazwać łatwą pracą, ale równomierne nakładanie mieszanki na podłoże w ustalonej odległości jest trudne.
Jednak w porównaniu do tynkowania ręcznego, wykonanie takiej pracy jest jeszcze łatwiejsze fizycznie i technicznie, ponieważ nie wymaga profesjonalnych umiejętności tynkarza. Po wybraniu optymalnej odległości od powierzchni w pierwszych sekundach pracy, roztwór można nakładać bez sklejania i nadmiernego odpadania, co jest typowe dla ręcznego tynkowania ścian i sufitów. Ponadto wydajność tej metody jest kilkakrotnie wyższa niż tradycyjny, ręczny sposób nakładania zaprawy, więc część pracowników można odesłać do wykonywania innych zadań, oszczędzając w ten sposób czas i energię. Duża szybkość tynkowania nie tylko skraca czas trwania całego procesu, ale także przybliża gotowość podłoża do dalszego wykańczania ścian i sufitów. Sposób przygotowania roztworu jest taki sam zarówno dla aplikacji mechanicznej, jak i ręcznej, w związku z tym głównym wymogiem dla obu metod jest przestrzeganie instrukcji stosowania mieszaniny i przygotowania zaprawy.
Nakładanie mieszanki narzędziem pneumatycznym zapewnia powłoce solidność, ponieważ nie pozostawia w niej pustych przestrzeni.
Porównując ręcznie wykończone ściany i tynkowanie nakładane maszynowo, różnica w wydajności jest również natychmiast widoczna. Porównanie kosztów obu sposobów sprawia, że tynki maszynowe są jeszcze bardziej korzystne zarówno dla właścicieli firm budowlanych i pracowników, jak i osób zlecających wykończenie budynku. Główną zaletą tynku nakładanego mechanicznie nad ręcznym jest duża szybkość wykonania, co znacznie skraca czas budowy i wykończenia jako całości, szczególnie na dużych obiektach, na przykład w prywatnym domu czy biurowcu. Biorąc pod uwagę, że tynk może odpadać i brudzić, jego szybkie nakładanie poprzez polski agregat do gładzijest szczególnie pożądane. Każdy rodzaj tynku, klasyczny lub dekoracyjny, można wykonać ręcznie lub maszynowo. Obie te technologie mają swoje własne cechy, więc nawet wśród ekspertów istnieją różne opinie na temat tego, która metoda jest lepsza. Weź pod uwagę różnicę między tynkiem nakładanym maszynowo a ręcznie i sprawdź, jakie jest dla ciebie najlepsze rozwiązanie.