Firmy coraz częściej przeprowadzają transakcje z kontrahentami zagranicznymi. Przedsiębiorcy muszą dokonywać rozliczeń walutowych. Jak wykonać je najprościej?

Krajowe przepisy podatkowe nie zabraniają rozliczać transakcji pomiędzy przedsiębiorcami w walutach obcych. Jeśli więc nasz partner biznesowy posługuje się euro, możemy rozliczać się z nim w tej jednostce. Faktura z ceną w europejskiej walucie jest typem faktury dla sprzedaży opodatkowanej w Polsce, na której kwoty netto i brutto są określone w tej walucie, ale podatek VAT w złotych. Tak czy siak, będziemy potrzebowali dokonać wymiany pieniędzy. W dobie szerokiego dostępu do Internetu transakcje w euro pomiędzy przedsiębiorcami najlepiej wykonywać w sieci. Pomocą służy nam kantor internetowy.

 Dzięki kantorom online rozliczanie operacji walutowych nie stanowi już większego problemu. Jest to obecnie najtańsze źródło zakupu bądź sprzedaży euro.

Serwisy istnieją na rynku już ponad 10 lat. Codziennie przybywa im zadowolonych użytkowników. Są to zarówno osoby prywatne, jak i małe firmy czy wielkie przedsiębiorstwa. Oba podmioty wiedzą, że korzystanie z usług e-kantorów przynosi sporo korzyści.

 

Zacznijmy od bezpieczeństwa. Platformy wymiany pieniędzy w sieci są nadzorowane przez podmioty państwowe. Oznacza to, że serwis podlega kontroli KNF oraz GIIF. Można to sprawdzić na stronie:  https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow

Ponadto, jak wiadomo, każda wymiana walut wiąże się z przepływem gotówki. Każda transakcja jest zabezpieczona na poziomie zabezpieczeń bankowych, strony stosują protokół SSL, który odpowiada za szyfrowanie przepływających danych. Nie trafią one do osób trzecich.

 

Drugi aspekt, który niezmiernie liczy się przy prowadzeniu biznesu, to szybkość działania oraz  możliwość wymiany waluty bez wychodzenia z domu czy biura. Przedsiębiorca ma możliwość sam wybrać dzień i godzinę operacji oraz kurs euro, który go interesuje. Dodatkowo, na bieżąco, poprzez aktualne informacje zawarte na stronach internetowych kantorów online, zainteresowani mogą śledzić kształtowanie się tendencji walut.

Serwisy działają całodobowo, przez wszystkie dni tygodnia. Nie ma więc problemu ze zdążeniem na czas czy też staniem w kolejkach. W biznesie liczy się każda minuta, dlatego to idealne rozwiązanie na przeprowadzenie transakcji międzynarodowych.

Należy także podkreślić, że ceny euro w kantorach internetowych są niższe od tych w bankach czy kantorach stacjonarnych. Jest to szczególnie istotne dla osób, które wymiany walut dokonują regularnie, czyli między innymi przedsiębiorców. Dodatkowo, serwisy prowadzą programy lojalnościowe, które zapewniają klientom preferencyjne warunki. Nie pobierają dodatkowych opłat i prowizji, a zasady ich funkcjonowania są proste i przejrzyste. Jeśli więc jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz biznes poza granicami Polski, liczysz na zysk i chcesz dokonywać korzystnych operacji, rozliczaj transakcje euro w kantorze internetowym.