Szukając pomysłu na nasz trawnik powinniśmy zapoznać się z różnymi odmianami traw, w zależności od tego którą z odmian wybierzemy uzyskamy inny rodzaj trawnika.

Oczywiście o trawnik należy dbać, bardzo ważne będzie jego podlewanie, można do tego użyć węza ogrodowego, jednak kiedy powierzchnia jest większa będziemy potrzebowali bardziej zaawansowanych technik.
W parkach czy na polach golfowych znajdziemy zaawansowane systemy nawadniające, które mogą obsługiwać bardzo duży areał, można nimi dowolnie sterować, wystarczy tylko odpowiednio je zaprogramować i możemy być spokojni o nawodnienie naszych ogrodów czy pól uprawnych. W przypadku trawników ważne jest także koszenie, trawnik jest przycinany, aby uzyskać płaską zieloną powierzchnię. Trawę należy oczywiście podcinać regularnie aby uzyskać najlepszy efekt. Nie należy zbytnio zwlekać ze wzrostem, ponieważ najlepsze efekty daje ścięcie około 1/3 górnej części liścia. Należy także zwrócić uwagę na chwasty, ścinanie trawy, ścina także chwasty hamując ich rozrost. Oczywiście należy pamiętać aby kosiarka posiadała dobre ostrza, które będą podcinać, a nie rwać trawnik.

Kiedy chcemy aby nasz trawnik był ładny powinniśmy także zwrócić uwagę na odpowiednie napowietrzanie gleby.

Do tego celu można wykorzystać specjalistyczne narzędzia ogrodnicze, aeratory są pomocnymi narzędziami ogrodniczymi, a zarówno ręczne, jak i zasilane aeratory zapewniają podobne efekty. Usuwają one małe fragmenty gleby z trawnika, tworząc kanały, przez które powietrze, woda i materiał organiczny do nawożenia mogą wnikać do gleby. W przypadku dużego ruchu na trawniku należy go napowietrzać przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną lub jesienią. Warto także zwrócić uwagę że zbytnie nagromadzenie cząstek roślin na trawniku nie jest wskazane, dlatego też podczas koszenia trawy warto wykorzystać kosze. Dbając o trawnik warto wiedzieć jaką odmianę trawy mamy posianą, jeżeli jest może być to przykładowo trawa golfowa, przeznaczona do wysiewu na polach golfowych. Pozwala na uzyskanie dużych płaskich powierzchniach.