Jako nastolatek marzyłeś, żeby zostać DJ-em? Podjąłeś się nudnej biurowej pracy, bo z czegoś trzeba zapłacić rachunki, ale wciąż rozmyślasz o karierze za konsoletą? Jeszcze nic straconego, choć miej na uwadze, że nie będzie to łatwa droga.

Zawód DJ’a jest zarezerwowany dla osób z ogromną pasją do muzyki i niewyczerpaną energią. Pierwszym poważnym krokiem na tej ścieżce jest wyjście przed publikę i zaprezentowanie swoich umiejętności. Z tysiącami DJ-ów na rynku, od kompletnych nowicjuszy po doświadczonych wyjadaczy, musisz ciężko pracować, aby spełnić swoje marzenia.

Oto lista wskazówek, które pomogą Ci zagrać upragniony pierwszy koncert:

Bądź na czasie

Miłość do muzyki i umiejętność szybkiego przełączania utworów nie czyni Cię DJ-em. Prawdziwi profesjonaliści potrafią o wiele więcej i posiadają wiedzę, która umożliwia im m.in. miksowanie unikalnych utworów, dopasowywanie muzyki do tonu wieczoru czy korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu. Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę obsługi różnego typu konsolet, czy będące na czasie utwory, musisz się upewnić, że Twoje wiedza jest zawsze aktualna.

Zdobądź kwalifikacje

Nie potrzebujesz formalnych kwalifikacji, aby wejść na rynek muzyczny, ale licencja jest niezbędna, jeśli chcesz prowadzić w Polsce legalną działalność. Kurs na DJ-a może pomóc Ci w nauce kreatywnych technik miksowania i obsługi nowoczesnego sprzętu, a także pokazać, jak rozmawiać z promotorami i zachowywać się za konsoletą. DJ Promotion ma w swojej ofercie Multi DJ Camp, który świetnie przygotuje Cię do zawodu DJ-a. Pełny opis kursu możesz znaleźć na: https://djpromotion.com.pl/dj-kurs/.

Podążaj za liderami

Dowiedz się, jacy DJ-e grają na największych światowych imprezach i spróbuj naśladować ich taktykę. Ścieżki kariery, którymi podążali na pewno wskażą Ci ciekawe możliwości rozwoju. Tylko pamiętaj, żeby nigdy nie kopiować innych artystów – aby zdobyć przewagę na rynku musisz mieć unikalny styl. Spróbuj więc znaleźć aspekty ich pracy, które do Ciebie przemawiają i nadaj im własny, niepowtarzalny charakter. Możesz również poszukać wsparcia u profesjonalnych firm zajmujących się promowaniem DJ-ów, np. https://djpromotion.com.pl.

Ćwicz jak szalony

Nikt nie urodził się DJ-em, człowiek musi się nim stać. Wymaga to wielu ćwiczeń i wyrzeczeń, więc przygotuj się na spędzanie każdej wolnej sekundy na wypróbowywaniu nowych technik miksowania, dobieraniu playlist i doskonaleniu umiejętności. Im więcej będziesz ćwiczył, tym lepszy się staniesz i tym większe prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie uda Ci się zagrać Twój pierwszy koncert.

Przygotuj się na granie supportów

Jest mało prawdopodobne, że Twój pierwszy koncert będzie głównym występem wieczoru – jak w każdym innym zawodzie, tutaj także musisz powoli piąć się po szczeblach kariery. Dowiedz się, jak rozgrzać tłum i rozpocząć imprezę, aby przygotować się do grania supportów. Może minąć trochę czasu, zanim zostaniesz głównym DJ-em eventu, więc doskonal swoje umiejętności w trakcie mniej ważnych występów, by zdobyć rozgłos, którego napędzi Twoją karierę.