Platforma tradingowa to narzędzie, które pozwala inwestorom przeprowadzać transakcje na rynku kapitałowym. Brokerzy oferujący rachunki inwestycyjne udostępniają z reguły dwie wersje platformy tradingowej, a mianowicie standardową i dla profesjonalistów. Którą wybrać? Jak kształtuje się ryzyko związane z inwestowaniem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym kierować się przy wyborze rachunku inwestycyjnego?

Przed opisaniem funkcjonalności jakie daje korzystanie z platformy tradingowej w wersji standardowej oraz pro warto poruszyć kwestię odpowiedniego wyboru rachunku inwestycyjnego, ponieważ należy mieć świadomość, że oferty poszczególnych brokerów znacznie się różnią. Czym zatem kierować się przy wyborze konta maklerskiego? Przede wszystkim możliwościami inwestycyjnymi, ponieważ rachunek inwestycyjny powinien umożliwiać inwestowanie w szerokie spectrum instrumentów finansowych notowanych na wielu światowych giełdach. Warto jednak pamiętać, że na tym nie kończą się ważne kwestie, ponieważ istotnym aspektem jest także wysokość opłat naliczanych przez brokera, które mogą być pobierane z różnych tytułów (np. za prowadzenie rachunku, czy dokonywanie transakcji). Istotna jest również wiarygodność brokera, ponieważ jest to podmiot, któremu powierzamy pieniądze, a co za tym idzie powinien on posiadać odpowiednie certyfikaty. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim komfort inwestowania, który jest uzależniony zarówno od jakości wsparcia technicznego zapewnianego przez brokera, jak i jakości udostępnianej przez niego platformy tradingowej. W tym miejscu pojawia się więc kwestia wyboru pomiędzy jej wersja standardową, a platformą dla profesjonalistów.

Wybór platformy tradingowej – standard czy pro?

Jak już wspomniano większość brokerów udostępnia swoim klientom możliwość korzystania z dwóch wersji platformy tradingowej, a mianowicie standard oraz pro. Które rozwiązanie wybrać? W przypadku większości inwestorów wystarczająca będzie standardowa platforma tradingowa, czyli uniwersalne narzędzie dedykowane do zawierania transakcji o małym i średnim wolumenie. Wersja pro jest bowiem zdecydowanie bardziej zaawansowana, co sprawia, że jest to rozwiązanie dedykowane dla profesjonalistów przeprowadzających naprawdę wysokie transakcji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule przedstawiającym szczegółowo oba rozwiązania.

Ryzyko związane z inwestowaniem

Niezależnie od tego, czy inwestor korzysta ze standardowej platformy tradingowej, czy wybrał wersję pro istotne jest to, by zdawał sobie sprawę z ryzyka, które jest nieodzownym elementem inwestowania. To właśnie ono powoduje, że można zarówno osiągnąć zysk, jak i ponieść dotkliwe straty. W związku z tym należy dążyć do ograniczania ryzyka, co wymaga systematycznego poszerzania posiadanej wiedzy oraz zdobywania praktycznego doświadczenia. Istotne jest także odpowiednie zarządzanie posiadanym budżetem.

Podsumowując należy stwierdzić, że platforma tradingowa powinna być intuicyjna w obsłudze i odpowiadać potrzebom inwestora. W większości przypadków wystarczająca okazuje się jej wersja standardowa.