Najczęściej prace ziemne prowadzone są z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Na rynku znajdziemy wiele różnych maszyn, które skutecznie wspomagają pracę człowieka. Głębokie wykopy prowadzone przy ciągach komunikacyjnych takich jak ulice czy też chodniki muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jeśli wykopy przecinają chodnik, zazwyczaj stosuje się specjalne kładki, po których bezpiecznie poruszać mogą się piesi. Natomiast same wykopy zabezpiecza się standardowo na dwa sposoby. Albo za pomocą czerwono białej taśmy ostrzegawczej, albo też stosując ogrodzenie przestawne. Prace ziemne i związane z wykopami i układaniem kostki brukowej

To drugie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj, jeśli prace planowane są na dłuższy okres czasu, lub stwarzać mogą realne zagrożenie dla osób, które będą przechodzić w pobliżu.

Roboty ziemne wykonywane są z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu. Obecnie bardzo rzadko prace takie jak wykopy pod fundamenty wykonuje się ręcznie. Przeważnie tego rodzaju roboty wykonywane są przez pracowników, tylko w sytuacji gdy nie ma możliwości wykorzystania sprzętu takiego jak koparki lub ich wykorzystanie było by po prostu nie opłacalne w danym przypadku. Chodzi tutaj głównie o domy jednorodzinne, chociaż coraz częściej w takim wypadku stosuje się mini koparki, dzięki czemu czas prowadzenia prac budowlanych znacznie się skraca. Często po przeprowadzeniu różnych linii gazowych pod ziemią, należy przygotować powierzchnię, czasem tego rodzaju linie biegną pod chodnikami, wówczas trzeba będzie od nowa ułożyć kostkę brukową. Miejsce pod ułożenie kostki trzeba odpowiednio utwardzić, pod kostką musi być odpowiedni podkład. Jeśli więc chcemy ułożyć kostkę, musimy dokładnie utwardzić podłoże pod nią, można to wykonać za pomocą piasku, lub też mieszanki piasku i cementu. W innym przypadku kostka pod ciężarem samochodu lub po prostu używania jej się odkształci i popęka. Dlatego też trzeba poszukać profesjonalna firmę która wykonuje taką usługę jak brukarstwo Kraków. Wówczas będziemy pewni, że nasza kostka brukowa po roku nie zacznie się zapadać.