W obecnych czasach coraz częściej można słyszeć o produktach eko, produktach bio, produktach podchodzenia naturalnego, które praktycznie w żaden sposób nie wpływają negatywnie na stan środowiska naturalnego w naszym najbliższym otoczeniu.

Produkty takie są wykonane tylko z naturalnych składników, które nie będą miał negatywnego wpływu na nasz organizm, ponadto ich opakowanie jest ekologiczne, chociażby ze względu na to, że zostało wykonane z materiałów poddanych recyklingowi. Jednak przyjrzyjmy się przede wszystkim temu, dlaczego uważa się, że naturalne kosmetyki są o wiele lepsze niż konwencjonalne, ogólnie dostępne, a przede wszystkim tańsze kosmetyki naturalne.
Wszystko co naturalne jest świadomym wyborem społeczeństwa w połączeniu ze zdrowym trybem życia, troską o środowiska, a także nie ma co ukrywać, że chodzi również o swego rodzaju modę na bycie eko. Czym jednak tak właściwie jest naturalny kosmetyk? Na chwilę obecną nie jest to w żaden sposób uregulowane prawnie ustawą, nie mniej jednak w szczególności w Europie istnieje wiele firm certyfikujących naturalne, a przede wszystkim ekologiczne kosmetyki i produkty. Tak więc kosmetyk naturalny to taki kosmetyk, który został wyprodukowany ze składników naturalnych, których obecności to minimum 95 procent całego kosmetyku. Kosmetyk taki powinien być produkowany za pomocą takich procesów jak tłoczenie, destylacja, suszenie czy filtracja. Eko jest w modzie, naturalne produkty zyskują na popularności.

W wielu certyfikujących podmiotach istnieje zapis, że dopuszcza się wykorzystanie sztucznych, a więc syntetycznych składników, jeśli jest to konieczne, jednak pod warunkiem, że nie występuję w przyrodzie żaden naturalny odpowiednik takiej substancji.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy naturalne kosmetyki są lepsze, czy nie. Jednak jeśli szukasz kosmetyków naturalnych powinnaś odwiedzić polskiego producenta apis, który jest rodzinną firmą z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem.