Nowoczesny wąż hydrauliczny zazwyczaj składa się z co najmniej trzech warstw, rury wewnętrznej, która przenosi płyn, warstwy wzmacniającej i ochronnej warstwy zewnętrznej.

Rurka wewnętrzna musi mieć pewną elastyczność i musi być kompatybilna z rodzajem płynu, który będzie przenosić. Powszechnie używane materiały obejmują kauczuk syntetyczny, tworzywa termoplastyczne i teflon. Warstwa wzmacniająca składa się z jednej lub więcej osłon z plecionego drutu, drutu nawiniętego spiralnie lub przędzy tekstylnej. Warstwa zewnętrzna jest często odporna na warunki atmosferyczne, olej lub ścieranie, w zależności od rodzaju środowiska, do którego został zaprojektowany wąż. Oczywiście węże hydrauliczne mają ograniczoną żywotność. Właściwe dobranie rozmiaru i użycie właściwego typu węża z pewnością przedłuży żywotność zespołu węża, ale istnieje wiele różnych czynników, które mają wpływ na żywotność węża. W niektórych maszynach węże pracują wraz z ruchami urządzenia lub podzespołów. Jaką rolę pełnią węże hydrauliczne?

Każdy rodzaj węża posiada określone właściwości czyli odporność na określone ciśnienie i temperatury.

Trzeba także pamiętać o amplitudzie temperatur w środku i węża i na zewnątrz. Czasem mogą być wystawienie na gwałtowne skoki ciśnienia, czasem także powyżej maksymalnego ciśnienia roboczego. Dodatkowo należy pamiętać że wszystkie złączki także muszą być odpowiednio odporne. Czasem jednak wąż może pęknąć, wówczas należy go wymienić. Aby wybrać właściwy rozmiar węża do wymiany, ważne jest, aby dokładnie zmierzyć średnicę wewnętrzną i zewnętrzną węża za pomocą suwmiarki, a także ważna jest długość węża. Średnica zewnętrzna węża jest szczególnie ważna, gdy stosowane są zaciski lub gdy węże są prowadzone przez przegrody. Musi być on mieć odpowiednie parametry dopasowane do charakterystyki ciśnienia i temperatur. Oczywiście wąż musi być odpowiednio przygotowany, musi posiadać założone odpowiednie złączki, zatem konieczne będzie zakuwanie przewodów hydraulicznych, dzięki temu będziemy mieli pewność ze zamiennik dobrego rozmiaru. Po zakuciu należy oczywiście przeprowadzić testy ciśnieniowe.