Kiedy zostaniemy przyłapani na jeździe pod wpływem alkoholu, mogą utracić prawo jazdy. Może być to traktowane jako wykroczenie, lub jako przestępstwo.

Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jeżeli posiadamy od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi jest to wówczas wykroczenie, ale jeżeli zawartość jest większa wówczas traktowane jest to jako przestępstwo. Kiedy nie zgadzamy się z wyrokiem, możemy zatrudnić adwokata, który będzie bronił naszej sprawy. Można przykładowo podważyć wyniki badań alkomatem, jeżeli urządzenie nie posiada niezbędnych badań technicznych, czy też kalibracji i przeglądu, wyniki mogą być podważone.

Oczywiście adwokat specjalizujący się w sprawach tego rodzaju będzie znała dokładnie wszystkie słabe strony oskarżenia.

Osoba prywatna ma zazwyczaj utrudnione zadanie jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw w sądzie. Przede wszystkim musi poznać wszystkie przepisy prawa dotyczące danej sprawy. Jeżeli podczas rozprawy zwykły, przeciętny człowiek będzie musiał się bronić to ma marne szanse na to, że uda mu się podejść do tego profesjonalnie i bez emocji. Na szczęście zawsze z pomocą może przyjść adwokat, którego klient sam wynajmie.

On po zapoznaniu się z aktami sprawy, ustala linię obrony adekwatną do otrzymanych informacji. W wielu przypadkach doświadczenie prawnika sprawia, że cała sprawa rozstrzyga się na jednej rozprawie.

To jednak zależy od umiejętności, którymi dysponuje adwokat i jego współpracownicy. Na zachodzie każdy prawnik współpracuje z asystentką, która wyszukuje mu najważniejsze informacje. U nas adwokat liczy głównie na siebie, chyba że zatrudnia sekretarkę. Pomimo tego, polscy adwokaci są jednymi z lepszych specjalistów w Europie. Możliwe, że zawdzięczają to częstym spotkaniom z tokiem myślenia prokuratorów. Adwokat który prowadzi sprawy związane z jazdą w stanie nietrzeźwym musi z pewnością znać tego rodzaju sprawy. Dokładna analiza spraw tego typu pozwoli dobrać odpowiednią strategię obrony. Obecnie każdy prawnik posiada stronę internetową, znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat prawnika.