Na początek warto ogólnie powiedzieć, że stropy gęstożebrowe są obecnie najpopularniejszą technologią wykorzystywaną w budownictwie jednorodzinnym. My natomiast dokładniej zajmiemy się opisem stropów ceramicznych.

Należy wiedzieć, że najstarszą konstrukcją ceramicznego stropu gęstożebrowego jest strop Akermana. Charakteryzuje się wysoką sztywnością, dlatego nadal jest stosowany przez projektantów. Pamiętajmy jednak o tym, że jego wykonanie będzie wymagać od nas wyższych nakładów robocizny i w odróżnieniu od innych konstrukcji – pełnego deskowania podpartego gęsto rozmieszczonymi stemplami.

Pustaki posiadają szerokość 30 cm i dostępne są w kilku wysokościach (od 15 do 22 cm).

W jaki sposób ustawia się pustaki? Należy wiedzieć, że rzędy pustaków ustawia się na deskowaniu mijankowo, z przesunięciem o połowę długości, a między rzędami rozkłada się zbrojenie (podłużne pręty opiera się na przestrzeniach zawieszonych na pustakach). Następnie po zabetonowaniu stropu powstają w nim betonowe belki (żebra stropowe) rozstawione co 31 cm. Natomiast nowoczesne stropy ceramiczne buduje się w zbliżony sposób, jak tych z elementów betonowych. W wieńcach osadza się prefabrykowane belki z żelbetową lub ceramiczno-żelbetową stopką tworzące przede wszystkim żebra stropu. Co je cechuje? Posiadają rzadszy rozstaw niż te w stropie Akermana, bo co 47, 50, 60 lub 62, 5 cm (zależnie od producenta). A modularna długość belek wynosi od 1, 75 do 8, 25 cm. Warto wiedzieć, że kiedy stopka belki jest ceramiczna, wówczas na dolnej powierzchni stropu znajduje się taki sam materiał. Zmniejsza to ryzyko pękania tynku układanego na suficie, ponieważ podłoże ma taką samą przyczepność oraz chłonność.

Warto też dodać, że gęstożebrowy strop ceramiczny jest cięższy niż ten wypełniany pustakami z keramzytobetonu. Jak podkreślają eksperci od keramzytu z firmy LN-System https://ln-system.pl/budowa-domow-z-keramzytu/ zajmującej się kompleksową budową domów z keramzytu, to właśnie ten materiał budowlany wybierany jest najczęściej przez inwestorów. Na przykład strop z pustaków wysokości 23 cm i z belkami rozstawionymi co 50 cm z nadbetonem grubości 4 cm waży 360 kg/metr kwadratowy, natomiast keramzytobeton jest znacznie lżejszy.