Zanieczyszczone i niehigieniczne wnętrza samochodów mogą powodować rozwój zarazków i częste choroby dzieci i zwierząt.

Zaniedbane wnętrze może również brzydko pachnieć, co jest z pewnością mało komfortowe podczas codziennego użytkowania pojazdu. Kluczem jest oczyszczenie wnętrza samochodu parą lub za pomocą ozonowania, aby usunąć cały brud i kurz oraz zabić bakterie, które powodują choroby. Brzydki zapach może się pojawić we wnętrzu auta z wielu różnych powodów, może to być wynik nagromadzenia okruchów z jedzenia, plamy z napojów na tapicerce siedzeń, zapach pozostawiony przez zwierzęta lub palenie papierosów. Brzydki zapach może się również wydobywać z zagrzybionej czy zanieczyszczonej klimatyzacji.

Maszyna do ozonowania emituje gaz, który pochłania cząsteczki brzydkiego zapachu w pojeździe, nawet zapach dymu papierosowego, zwierząt, czy starych i zaschniętych plam po jedzeniu i napojach.

Podczas serwisowania wnętrza samochodu możemy wyodrębnić trzy główne etapy, z których każdy wymaga zastosowania innych narzędzi oraz wiedzy. Pierwszy krok jest dość prosty, ponieważ jest to odkurzanie. Specjalny odkurzacz do tapicerek i wnętrza auta z szeroką gamą dodatków i szczotek pozwala bez problemów dostać się do wszystkich zakamarków, aby usunąć brud, kurz, piasek i inne zanieczyszczenia, zanim będzie można przeprowadzić dokładniejsze czyszczenie. Nie pomija się również zdejmowania dywaników i odkurzania także obszarów pod nimi. Po usunięciu widocznych zanieczyszczeń można przystąpić do rzeczywistego czyszczenia całego wnętrza. W samochodzie można znaleźć wiele różnych materiałów, jak winyl, skóra, materiał, plastik, guma, szkło czy drewno. Nie traktuje się wszystkich tych powierzchni jako jednej i tej samej, ale stosuje kilka kombinacji środków czyszczących dostępnych na stronie https://detailingstore.pl/44-zapachy-i-odswiezacze, które mogą poradzić sobie z więcej niż jednym obszarem oraz nadać wnętrzu przyjemny zapach. Koniecznie trzeba je przetestować w niepozornej części pojazdu, aby upewnić się, że nie uszkodzą konkretnego materiału. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest zachować ostrożność, i zastosować najpierw minimalną ilość delikatnego preparatu za pomocą ściereczki z mikrofibry, aby upewnić się, że jest on bezpieczny.