Firmy transportowe korzystają z inteligentnych systemów, mogą one obecnie wykorzystywać systemy komunikacji bezprzewodowej, dzięki temu osoby zarządzające w firmach transportowych mają okazję na zebranie w wielu interesujących informacji, optymalizację kosztów oraz czasu przewozu ładunków.

Dodatkowo można monitorować także czas pracy kierowcy za pomocą podłączenia urządzenia do tachografu. Warto pamiętać iż kierowcy powinni pracować w określonych normach godzinowych, powinni także stosować się do odpowiednich przerw.

Systemy informatyczne w firmach logistycznych

Pobieranie danych z tachografu i komputera pojazdu

Dane z systemu mogą umożliwić wybranie trasy przejazdu samochodu z uwzględnieniem natężenia ruchu, robót drogowych, korków. Naturalnie dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć zużycie paliwa, przyśpieszyć transport, jest to istotne zwłaszcza w przypadku firm które posiadają dużą flotę, wówczas możemy zaoszczędzić wiele czasu. Dodatkowo będzie można zminimalizować ilość postojów, upewnić się iż towar trafi na czas. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać pojazd do kolejnego transportu, odpowiednio przygotowane trasy pozwolą także na uniknięcie oczekiwania na załadunek. Wszystkie dane mogą być przesyłane do jednego komputera w centrali firmy, mogą być odczytywane także za pomocą telefonów komórkowych czy też innych urządzeń przenośnych co znacznie ułatwia zarządzanie transportem.

Dzięki temu możemy łatwiej zadbać o powierzony towar, w przypadku kiedy przewozimy produkty spożywcze, wówczas należy dołożyć wszelkich starań aby po drodze nie wystąpiły żadne opóźnienia. Towar na pewno musi zostać dostarczony na czas. będzie miało to także wpływ na wyeliminowanie oczekiwania na rozładunek, należy dotrzeć na czas na miejsce w czasie pracy odbiorcy. Spóźnienie może spowodować, iż transport zostanie rozładowany dopiero następnego dnia. Dlatego podczas przewozu należy także uwzględnić czas pracy kierowcy, dane z tachografu które będą wpływały na bieżąco do firmy ułatwią przygotowanie całego procesu.

Systemy tego typu pozwalają na pobieranie danych z tachografu w czasie rzeczywistym, mogą także przypominać kierowcy o konieczności zrobienia postoju. Naturalnie w tym przypadku mamy do wyboru bardzo wiele ustawień, możemy dostosować oprogramowanie także do przepisów panujących w innych krajach unii europejskiej.