Firmy transportowe korzystają z inteligentnych systemów, mogą one obecnie wykorzystywać systemy komunikacji bezprzewodowej, dzięki temu osoby zarządzające w firmach transportowych mają okazję na zebranie w wielu interesujących informacji, optymalizację kosztów oraz czasu przewozu ładunków.

Dodatkowo można monitorować także czas pracy kierowcy za pomocą podłączenia urządzenia do tachografu. Warto pamiętać iż kierowcy powinni pracować w określonych normach godzinowych, powinni także stosować się do odpowiednich przerw.

Systemy informatyczne w firmach logistycznych

Pobieranie danych z tachografu i komputera pojazdu

Dane z systemu mogą umożliwić wybranie trasy przejazdu samochodu z uwzględnieniem natężenia ruchu, robót drogowych, korków. Naturalnie dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć zużycie paliwa, przyśpieszyć transport, jest to istotne zwłaszcza w przypadku firm które posiadają dużą flotę, wówczas możemy zaoszczędzić wiele czasu. Dodatkowo będzie można zminimalizować ilość postojów, upewnić się iż towar trafi na czas. Dzięki temu będziemy mogli wykorzystać pojazd do kolejnego transportu, odpowiednio przygotowane trasy pozwolą także na uniknięcie oczekiwania na załadunek. Wszystkie dane mogą być przesyłane do jednego komputera w centrali firmy, mogą być odczytywane także za pomocą telefonów komórkowych czy też innych urządzeń przenośnych co znacznie ułatwia zarządzanie transportem.

Dzięki temu możemy łatwiej zadbać o powierzony towar, w przypadku kiedy przewozimy produkty spożywcze, wówczas należy dołożyć wszelkich starań aby po drodze nie wystąpiły żadne opóźnienia. Towar na pewno musi zostać dostarczony na czas. będzie miało to także wpływ na wyeliminowanie oczekiwania na rozładunek, należy dotrzeć na czas na miejsce w czasie pracy odbiorcy. Spóźnienie może spowodować, iż transport zostanie rozładowany dopiero następnego dnia. Dlatego podczas przewozu należy także uwzględnić czas pracy kierowcy, dane z tachografu które będą wpływały na bieżąco do firmy ułatwią przygotowanie całego procesu.

Systemy tego typu pozwalają na pobieranie danych z tachografu w czasie rzeczywistym, mogą także przypominać kierowcy o konieczności zrobienia postoju. Naturalnie w tym przypadku mamy do wyboru bardzo wiele ustawień, możemy dostosować oprogramowanie także do przepisów panujących w innych krajach unii europejskiej.

Śledzenie transportów w firmie spedycyjnej

Obecnie nadzór nad transportami w firmie przewozowej może być ułatwiony ze względu na możliwości techniczne, które oferują przykładowo lokalizację pojazdów. W tym przypadku możemy wyposażyć pojazdy ciężarowe w specjalne urządzenie, które będą określały swoje położenie na podstawie GPS, Następnie za pomocą bezprzewodowego przesyłu danych, przykładowo przez telefon komórkowy wyślą informacje o swoim położeniu. Są to systemy dość rozbudowane, które mogą przesyłać także dane dotyczące spalania, prędkości, średniej prędkości na danym odcinku. Mogą być to także dane techniczne związane z pojazdem, dzięki czemu w przypadku awarii osoba zarządzająca flotą może odpowiednio wcześniej zareagować. Informacje na temat spalania, trasy, postojów pomagają lepiej zorganizować przejazdy na danej trasie, zmniejszyć spalanie, lepiej przygotować plan pracy kierowcy, który musi pracować według odpowiedniego harmonogramu. Z pewnością śledzenie ciężarówek na mapie to możliwość sprawdzenia czy pojazd nie ma opóźnień, o danej porze znajduje się we właściwym miejscu, będzie to także bardzo dobre pomocne w przypadku kradzieży auta.